Postrach s názvom detská kolika

Desná vec. Pre dieťa, pre rodiča. U nášho Gabka pretrvávali do začiatku 4.mesiaca. Ja som spočiatku nevedela, že to, čo sa deje s Gabkom každý večer od 6 do 10 sú koliky. Rev, rev, rev, nekontrolovateľný rev. Zvíjanie sa a neviem čo ešte. Ešte k tomu som ja nemala naň trpezlivosť, unavená. Tak si ho mama vzala a utišovala, čo mňa osobne ešte viac deptalo, aká som neschopná mama a človek všeobecne… Asi po 2-3 týždňoch, čo sme mali chlapcov doma, píšem kolegyni, že už neviem čo sním… opísala som jej Gabkove stavy. A čo ona na to? No moja, toto sú koliky. A mne blyslo. Jasnéééé. Nenapadlo mi to. Nemala som akosi skoro nič preštudované ohľadne takýchto „vecí“, ktoré postihujú malé bábätká. Z jednej strany som nemala ani potrebu. Povedala som si, že budem riešiť to čo príde… No nazad ku kolikám. Našla som si kvantum článkov a príspevkov a videí na nete, v ktorých sa vravelo, ako dieťatku pomôcť.

Prvú vec, čo som urobila, som doslova zahodila vigantol. XY ľudí, dokonca i lekárnička! mi povedali, že môžu tieto kvapky spôsobovať veľké kŕče. Vymenila som ho za Jamieson baby-D. Espumisan kvapky pre deti do každého mlieka? Nie. Ráno, pred obedom na obed, koniec. Namiesto 15 kvapiek 10 kvapiek. Načo zbytočne nútiť črievka… Nasadila som probiotiká. Biogaia. Tie dostal najneskôr o 3 poobede, aby sa bruško do 6 večera upokojilo. Aj detský feniklový čajík pil. Ten som uvarila a použila namiesto vody k umelému mlieku. Nedoporučujem granulované čaje. Sú ťažšie na žalúdok a menej zdravé.

Cvičili sme, masírovali bruško v smere hodinových ručičiek, hýbali nožičkami pre spustenie prdíkov. Podarilo sa nám zo 4 hodinového plaču stiahnuť denno-denné večerné koliky na pol hodiny. Vždy, ako padlo 18:30 prišiel i plač… U kolík to je normálne, že prídu vždy v tú istú dobu. Vtedy sme Gabka zabalili do zavinovačky, silno pritisli k sebe a medzitým sme mu priložili na bruško nahriaty vankúšik z hroznových kôstok. Ten kúpite v DM drogérii. Postupne koliky boli menej bolestivé, aspoň myslím na základe intenzity plaču, a niekedy sa podarilo, že Gabko dokonca zabudol na svoju dennú dávku kolikového plaču. Jednoducho sme ho zabavili, šli sme o pol 7 von kočíkom , sledovali nášho psíka ako behá po dvore a bolo dobre… Koliky prešli „akoby uťal“ na začiatku ich 4.mesiaca.

Všetky produkty, ktoré som spomenula pomohli nám. Vašim deťom môže pomôcť niečo iné, možno stačí len vymeniť vitamín D, možno stačí len cvičiť. Každé dieťatko je iné.

Prajem najmä veľa trpezlivosti. Ono to raz prejde.

Hrejivý vankúšik z hroznových kôstok

518total visits,1visits today